RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
TARIKH : 1 Julai 2011
MASA : 10.00 – 11.20 pagi
HARI : Jumaat
KELAS : Tingkatan 1
MATA PELAJARAN : Bahasa Malaysia
TAJUK : KOMSAS ( Watak dan Perwatakan Novel Istana Menanti)
HPK : 1.0 Berinteraksi untuk menjalin dan mempererat hubungan mesra
: 10.0 Memahami dan memberi respon peribadi tentang karya
sastera
HPS : 1.2 Mendengar dan memberi respon secara lisan dan bertulis
tentang sesuatu yang diperihalkan oleh orang lain
: 10.6 Mengulas karya sastera dari aspek watak dan perwatakan,
latar, plot, gaya bahasa, dan sudut pandangan.
Aras 1 (vi
Memerihalkan watak-watak dalam karya
OBJEKTIF
Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat :
1. Menyenaraikan watak dan perwatakan bagi tiga watak utama dan satu watak sampingan
2. Melengkapkan tempat kosong menggunakan perkatan-perkatan yang sesuai berdasarkan tajuk.
3. Melakonkan watak secara spontan.
4. Mengenalpasti kata nama am dan kata nama khas dalam novel Istana Menanti.
PENGETAHUAN SEDIA ADA
1. Pelajar telah mengetahui sinopsis novel Istana Menanti.
PENYERAPAN : Pendidikan ICT
NILAI : Berinteraksi dan Bekerjasama
KBKK : Kemahiran berfikir - Mencirikan
ASPEK TATABAHASA : Kata Nama Am dan Kata Nama Khas
BAHAN BANTU MENGAJAR
1. Projektor LCD
2. Komputer – Perisian MS PowerPoint dan MS Word
LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN
Set Induksi – (5 minit)
1. Guru meminta pelajar menyatakan watak dan perwatakan salah seorang pelajar yang berada di dalam kelas dan membawa kepada tajuk yang dibincang pada hari ini.
Langkah 1 - (15 minit)
1. Guru menerangkan tentang watak dan perwatakan dengan menggunakan persembahan PowerPoint. http://mbsskl.edu.my/panitia_bm/files/2009/02/aspek-sastera.pdf
2. Pelajar mencatat isi-isi penting daripada persembahan tersebut.
Langkah 2 – (15 minit)
1. Pelajar menjawab latihan memadankan watak dengan perwatakan (persembahan power point)
2. Guru memantau aktiviti pelajar.
Langkah 3 – (20 minit)
1. Berdasarkan watak dan perwatakan yang telah dipelajari, guru meminta pelajar melakonkan watak-watak tersebut.
2.
Langkah 4 – (20 minit)
1. Pelajar menyiapkan latihan tatabahasa secara berpasangan.
2. Pelajar menjawab soalan tatabahasa secara interaktif untuk menguji pemahaman penggunaan kata nama mengikut konteks ayat. http://www.pkgseriampang.org/sal/bm_sm/smkbm4.HTM
Langkah 5 – (5 minit)
1. Guru merumuskan isi pelajaran.
No comments:
Post a Comment